Local Sports Results for Thursday
High School Volleyball
Class 1A
St. Elmo Regional Championship
- 3 Seed St. Anthony defeated 2 Seed North Clay / Clay City 25-14 25-11
Casey -Westfield Regional Championship
- 1 Seed Cerro Gordo defeated 4 Seed Oblong 25-17 25-19
Okaw Valley Regional Championship
- 2 Seed Windsor / Stew-Stras defeated 6 Seed Arcola 25-18 25-16
Catlin Salt Fork Regional Championship
- 1 Seed Champaign Judah Christian defeated 4 Seed Villa Grove 18-25 25-18 25-19
LeRoy Regional Championship
- 5 Seed LeRoy defeated 6 Seed Argenta-Oreana 25-19 25-22
Class 2A
Vandalia Regional Championship
- 3 Seed Shelbyville defeated 2 Seed Hillsboro 25-21 24-26 25-15
East Alton Wood River Regional Championship
- 1 Seed Staunton defeated 4 Seed Carlinville 25-21 25-16
North Mac Regional Championship
- 2 Seed Pleasant Plains defeated 3 Seed Athens 25-19 25-18
Clinton Regional Championship
- 6 Seed Mackinaw Deer Creek defeated 1 Seed Downs Tri Valley 25-23 25-16
Westville Regional Championship
- 3 Seed Bismarck-Henning-Rossville-Alvin defeated 2 Seed Westville 25-22 25-13
Lawrenceville Regional Championship
- 2 Seed Carmi-White County defeated 6 Seed Newton 25-18 20-25 25-20
McLeansboro Hamilton County Regional Championship
- 1 Seed Fairfield defeated 5 Seed Mt. Carmel 25-14 25-13
Tolono Unity Regional Championship
- 3 Seed Champaign St. Thomas More defeated 2 Seed Bloomington Central Catholic 25-22 15-25 25-16
Class 3A
Decatur Eisenhower Regional Championship
- 1 Seed Chatham Glenwood defeated 4 Seed Mt. Zion 25-19 25-14
Springfield High School Regional Championship
- 2 Seed Taylorville defeated 3 Seed Rochester 27-25 19-25 25-18
Normal University Regional Championship
- 1 Seed Normal University defeated 3 Seed Mahomet-Seymour 25-20 24-26 25-13
Effingham High School Regional Championship
- 2 Seed Effingham defeated 3 Seed Bethalto Civic Memorial 25-21 18-25 25-11
Champaign Central Regional Championship
- 2 Seed Lincoln defeated 4 Seed Champaign Central 25-14 25-16
Troy Triad Regional Championship
- 5 Seed Salem defeated 1 Seed Highland 27-25 16-25 25-19
Junior High Girls Basketball
- 7th Grade Teutopolis defeated St. Anthony 48-7
- 8th Grade Teutopolis defeated St. Anthony 32-12
8th Grade National Trail Tournament
- 1 Seed Sigel St. Michael defeated 4 Seed Altamont 38-9
- 2 Seed Stewardson-Strasburg / Windsor defeated 3 Seed North Clay 25-21
Local Sports Schedule for Friday
High School Football
Class 1A
- 11 Seed Toledo Cumberland (6-3) at 6 Seed Casey-Westfield (8-1) 7:00 P.M. Listen on 99.5 107.7 & 1090 AM WCRA
Class 4A
- 16 Seed Lincoln (5-4) at 1 Seed Rochester (9-0) 7:00 P.M.
Class 5A
- 13 Seed Troy Triad (6-3) at 4 Seed Mahomet-Seymour (7-2) 7:00 P.M.
Junior High Girls Basketball
8th Grade National Trail Tournament
Consolation Bracket
- 9 Seed Neoga vs. 5 Seed South Central 6:00 P.M.
- 7 Seed Brownstown / St. Elmo vs. 6 Seed Cowden Herrick / Beecher City 7:15 P.M.
Comments