Local Sports Results for Friday
High School Football
High School Soccer
Class 1A
Williamsville Sectional
- Teutopolis defeated Pleasant Plains 3-2 in Penalty Kicks
Teutopolis Stats
- Josh Habing 2 Goals in Regulation
- Ethan Thoele & Logan Lawson both with assists
- PK scorers were Josh Habing, Ethan Thoele, Evan Waldhoff and Joey Niebrugge.
- Williamsville defeated Newton 4-0
Mahomet.-Seymour Regional Championship
- Mahomet Seymour defeated Champaign Centennial 3-1
Champaign Central Regional Championship
- Champaign Central defeated Mt. Zion 3-1
High School Tennis
Consolation Bracket
Second Round
- Emily Kowalke, St. Anthony defeated Lily Gregary, Mattoon, 6-1 7-5
- Ellie Schaufelberger, Greenville defeated Chloe Kendall, Morton, 6-3 0-6 10-5
Third Round
- Juanita Smith, Chicago Morgan Park Academ) defeated Emily Kowalke, St. Anthony, 8-5
- Maya Baman, Dunlap defeated Ellie Schaufelberger, Greenville, 8-0
Doubles
Championship Bracket
Third Round
- Shane Delaney & Clare Lopatka, Lisle Benet Academy defeated Evie Potter & Claire Uhl, Olney Richland County, 6-1 6-1
- Tara Sawhney & Isabela Ji, Chicago University defeated Mia Kinkelaar & Ellie Link, St. Anthony, 7-6,(8) 3-6 6-0
- Olivia Hemmen & Anna Probst, Teutopolis defeated Layden Almer & Audrey Moster, LaGrange Park Nazareth Academy, 6-0 6-3
Quarterfinals
- Crystina Lee & Jane Carter, Elmhurst Timothy Christian defeated Olivia Hemmen & Anna Probst, Teutopolis, 6-1 6-0
Consolation Bracket
Second Round
- Gadiel Velasco & Paityn Koester, Mt. Zion defeated Natalie Holst & Mary Reagan, Rock Island Alleman, 8-5
- Savannah Amatyleon & Emily Young, Mahomet-Seymour defeated Emma Davis & Abigail Harms, Bethalto Civic Memorial, 9-8 (4)
- Eislee Moore & Reagan Moore, Carbondale H.S. defeated Sydney Harmon & Grace Gower, Robinson, 8-0
- Katie Watts & Anna D’Aunoy, Troy Triad defeated Adella Bird & Holland Martin, Mahomet-Seymour, 8-3
- AnnaClare Keller & Lauren Emm, Bloomington Central Catholic defeated Savannah Amatyleon & Emily Young, Mahomet-Seymour, 8-2
- Madison Hoffmann & Natalia Malaczek, Grayslake Central defeated Gadiel Velasco & Paityn Koester, Mt. Zion, 9-7
Fourth Round
- Hailey Goins & Arya Selvaraj, Darien Hinsdale South defeated Evie Potter & Claire Uhl, Olney Richland County, 8-6
- Mia Kinkelaar & Ellie Link, St. Anthony defeated Katie Watts & Anna D’Aunoy, Troy Triad, 8-3
Fifth Round
- Charlotte Graham & Anna Beth Woolf, Winnetka North Shore Country Day defeated Mia Kinkelaar & Ellie Link, St. Anthony, 8-3
Quarterfinals
- Olivia Hemmen & Anna Probst, Teutopolis defeated Tessa Crawford & Elise Noble, Jerseyville, 8-6
Local Sports Schedule for Saturday
High School Volleyball
- Altamont, Taylorville at Pawnee Tournament
- St. Anthony, Mattoon, ALAH at Mahomet Seymour Invitational
- Windsor / Stew Stars at Teutopolis
- Mt. Zion at Shelbyville
- Casey-Westfield, Olney, Robinson, Staunton at Fairfield Tournament
High School Cross Country
Class 1A
Fairfield Regional at Leo French Park
- Altamont
- Bluford Webber
- Casey-Westfield
- Cowden-Herrick / Beecher City
- Dieterich
- St. Anthony
- Fairfield
- Grayville
- Greenville
- Palestine / Hutsonville
- Mt. Carmel
- Newton
- Patoka/Odin
- Robinson
- Teutopolis
- Cumberland)
Sullivan Regional at Tabor Park
- Argenta Oreana
- Arthur-Lovington-Atwood-Hammond
- Cerro Gordo / Bement
- Carlinville
- Clinton
- Decatur St. Teresa
- Gillespie
- Litchfield
- Monticello
- Central A & M
- Pana
- Shelbyville
- Sullivan
- Tolono Unity
- Tuscola
Chrisman Regional
- Armstrong
- Bismarck-Henning-Rossville-Alvin
- Heritage
- Champaign Academy High
- Champaign St. Thomas More
- Chrisman
- Cissna Park
- Danville Schlarman
- Fithian Oakwood
- Georgetown Notre Dame de La Salette
- Hoopeston
- Marshall
- Tri County
- Paris
- Paxton Buckley-Loda
- St. Joseph-Ogden
- Urbana University
- Villa Grove
- Westville
Class 2A
Olney Richland County Regional at Olney Central College
- Champaign Centennial
- Champaign Central
- Charleston
- Effingham
- Herrin H.S.
- Lawrenceville
- North Clay
- Marion H.S.
- Mattoon
- Mt. Vernon H.S.
- Olney Richland County
- Salem
- Urbana H.S.
Normal University Regional at Maxwell Park
- Chatham Glenwood
- Danville H.S.
- Jacksonville H.S.
- Lincoln
- Mahomet-Seymour
- Maroa-Forsyth
- Mt. Zion
- Normal University
- Rantoul
- Rochester
- Springfield Lanphier
- Springfield Southeast
- Taylorville
High School Tennis
Class 1A State Tournament
Consolation Semi Finals at Rolling Meadows High School
- Olivia Hemmen & Anna Probst, Teutopolis vs. Natalie Grover & Katie Jendra
5th Place Match at Buffalo Grove High School
- Winners
Comments