Here are the 4-H winners from the Effingham County Fair.
Cat Show:
Class | Winner |
Champion Cat – Long Hair | Elizabeth McCammon |
Champion Cat – Short Hair | Elizabeth McCammon |
Grand Champion Cat Senior Showmanship | Elizabeth McCammon |
Grand Champion Cat Junior Showmanship | Taylor Richardson |
Reserve Champion Cat Senior Showmanship | Danielle Gullett |
Reserve Champion Cat Junior Showmanship | Dalanie Bell |
Rabbit Show:
Class | Winner |
B.O.B. Californian Rabbit | Kaitlyn Boerngen |
B.O.S. Californian Rabbit | Kaitlyn Boerngen |
B.O.B. Satin – Solid Rabbit | Andrew Womack |
B.O.S. Satin – Solid Rabbit | Braden Grunloh |
B.O.B. Satin – Broken Rabbit | Chloe Hanna |
B.O.S. Satin – Broken Rabbit | Alexis Hetzer |
B.O.B. New Zealand Rabbit | Andrew Kollmann |
B.O.S. New Zealand Rabbit | Andrew Kollmann |
Meat Pen Champion Division I | Allyssa Boerngen |
Meat Pen Champion Division II | Kaitlyn Boerngen |
Meat Pen Champion Division III | Blake Esker |
Grand Champion Rabbit Showmanship “Senior” | Andrew Dust |
Reserve Champion Rabbit Showmanship “Senior” | Teresa Esker |
Grand Champion Rabbit Showmanship “Intermediate” | Ely VanDyke |
Reserve Champion Rabbit Showmanship “Intermediate” | Ethan Weidner |
Grand Champion Rabbit Showmanship “Junior” | Chloe Hanna |
Reserve Champion Rabbit Showmanship “Junior” | Alexis VanDyke |
Grand Champion Rabbit | Elizabeth McCammon |
Reserve Grand Champion Rabbit | Andrew Kollmann |
Grand Champion Rabbit Meat Pen | Blake Esker |
Reserve Champion Rabbit Meat Pen | Kaitlyn Boerngen |
B.O.B. Mini Rex | Emily Becker |
B.O.S. Mini Rex | Adrianna Suckow |
B.O.B. All other Breeds | Mackenzie Brewer |
B.O.S. All other Breeds | Wyatt Myers |
B.O.B. Holland Lops | Elizabeth McCammon |
B.O.S. Holland Lops | Daniel McCammon |
Poultry Show:
Class | Winner |
Champion Domestic Bird | Brianna Grunloh |
Reserve Champion Domestic Bird | Rileigh Haarmann |
Champion Old Standard Chicken | Blake Esker |
Reserve Champion Old Standard Chicken | Kalea Yagow |
Champion Young Standard Chicken | Jaydin Macklin |
Reserve Champion Young Standard Chicken | Allyssa Boerngen |
Champion of Bantam | Wiley Wines |
Reserve Champion Bantam | Danielle Gullett |
Champion Pigeon/Doves | Rileigh Haarmann |
Reserve Champion Pigeon/Doves | Rileigh Haarmann |
Champion Waterfowl | Rileigh Haarmann |
Reserve Champion Waterfowl | Rileigh Haarmann |
Grand Champion of All Birds | Wiley Wines |
Reserve Champion of All Birds | Jaydin Macklin |
Grand Champion Poultry Junior Showmanship | Kendall Meyer |
Reserve Champion Poultry Junior Showmanship | Andy Esker |
Grand Champion Poultry Intermediate Showmanship | Caleb Meyer |
Reserve Champion Poultry Intermediate Showmanship | Paul Esker |
Grand Champion Poultry Senior Showmanship | Ben Esker |
Reserve Champion Poultry Senior Showmanship | Mickayla Klay |
Grand Champion Waterfowl Junior Showmanship | Andrew Esker |
Reserve Champion Waterfowl Junior Showmanship | Ellie Macklin |
Grand Champion Waterfowl Intermediate Showmanship | Rileigh Haarmann |
Reserve Champion Waterfowl Intermediate Showmanship | Colton Nelson |
Grand Champion Waterfowl Senior Showmanship | Alex Hartke |
Reserve Champion Waterfowl Senior Showmanship | Mackenzie Nelson |
Grand Champion Poultry Meat Pen | Ellie Macklin |
Reserve Champion Poultry Meat Pen | Madyson Slover |
Swine Show:
Award | Winner |
Grand Champion Purebred Gilt | Eric Kollmann |
Reserve Champion Purebred Gilt | Bradley McHarry |
Grand Champion Terminal Gilt | Jared Kollmann |
Reserve Champion Terminal Gilt | Justin Kollmann |
Grand Champion Maternal Gilt | Cole Jansen |
Reserve Champion Maternal Gilt | Mickala Jansen |
Grand Champion Overall Production Gilt | Eric Kollmann |
Reserve Champion Overall Production Gilt | Bradley McHarry |
Market Barrow Champion Division 1 | Eric Kollmann |
Market Barrow Champion Division 2 | Bradley McHarry |
Market Barrow Champion Division 3 | Jared Kollmann |
Market Barrow Champion Division 4 | Deken Kemme |
Market Barrow Champion Division 5 | Ethan Weidner |
Market Barrow Champion Division 6 | Mackenzie Hoene |
Market Barrow Champion Division 7 | Colby Haynes |
Market Barrow Champion Division 8 | Bradley McHarry |
Grand Champion Market Barrow | Bradley McHarry |
Reserve Champion Market Barrow | Eric Kollmann |
Grand Champion Pair of Barrows | Eric Kollmann |
Reserve Champion Pair of Barrows | Lane Apke |
Grand Champion Carcass | Will announce on auction night. |
Reserve Champion Carcass | Will announce on auction night. |
Grand Champion Swine Senior Showmanship | Bradley McHarry |
Reserve Champion Swine Senior Showmanship | Mackenzie Hoene |
Grand Champion Swine Intermediate Showmanship | Eric Kollmann |
Reserve Champion Swine Intermediate Showmanship | Andrew Kollmann |
Grand Champion Swine Beginner Showmanship | Katie Kollmann |
Reserve Champion Swine Beginner Showmanship | Cane Apke |
Llama Show:
Class | Winner |
Senior Champion Llama Costume | Caden Wiedman |
Senior Reserve Champion Llama Costume | Madalyn Stead |
Junior Champion Llama Costume | Annelise Donaldson |
Junior Reserve Champion Llama Costume | Olivia Katt |
Grand Champion Llama Costume | Caden Wiedman |
Reserve Champion Llama Costume | Annelise Donaldson |
Senior Champion Llama Showmanship | Lauren Jakubowski |
Senior Reserve Champion Llama Showmanship | Nikki Wellbaum |
Junior Champion Llama Showmanship | Kaden Watkins |
Junior Reserve Champion Llama Showmanship | Belle Watkins |
Senior Champion Llama Obstacles | Nikki Wellbaum |
Senior Reserve Champion Llama Obstacles | Kendrick Shelton |
Senior Champion Llama Public Relations | Lauren Jakubowski |
Senior Reserve Champion Llama Public Relations | Nikki Wellbaum |
Senior Champion Llama Pack | Nikki Wellbaum |
Senior Reserve Champion Llama Pack | Lauren Jakubowski |
Senior Grand Champion Llama Performance | Nikki Wellbaum & Lauren Jakubowski |
Senior Reserve Grand Champion Llama Performance | Lauren Jakubowski |
Junior Champion Llama Obstacles | Jacob Doty |
Junior Reserve Champion Llama Obstacles | Charles Ring |
Junior Champion Llama Public Relations | Olivia Katt |
Junior Reserve Champion Llama Public Relations | Luke Donaldson |
Junior Champion Llama Pack | Olivia Katt |
Junior Reserve Champion Llama Pack | Kaden Watkins |
Junior Grand Champion Llama Performance | Olivia Katt |
Junior Reserve Grand Champion Llama Performance | Jacob Doty |
Horse Show:
Class | Winner |
Champion Senior Trail | Rachel Higgs |
Champion Junior Trail | Lilly Jansen |
Champion Senior Western Pleasure | Rachel Higgs |
Champion Junior Western Pleasure | Briana Hassebrock |
Champion Senior Fun Class | Rachel Higgs |
Champion Junior Fun Class | Lilly Jansen |
Champion Junior Barrels | Lilly Jansen |
Champion Junior Flags | Lilly Jansen |
Champion Junior Poles | Lilly Jansen |
Champion Mare Halter | Lane McAllister |
Champion Gelding Halter | Rachel Higgs |
Champion Pony Halter | Lane McAllister |
Grand Champion Senior Horsemanship | Rachel Higgs |
Reserve Champion Senior Horsemanship | Elijah Doty |
Grand Champion Junior Horsemanship | Lane McAllister |
Reserve Champion Junior Horsemanship | Madyson Slover |
Grand Champion Horse Senior Showmanship | Rachel Higgs |
Reserve Champion Horse Senior Showmanship | Elijah Doty |
Grand Champion Horse Junior Showmanship | Lane McAllister |
Reserve Champion Horse Junior Showmanship | Madyson Slover |
Dairy Show:
Class | Winner |
Grand Champion Senior Dairy Female | Gage Wendling |
Reserve Champion Senior Dairy Female | Mason Cieliak |
Grand Champion Dairy Senior Showmanship | Patrick Tegeler |
Reserve Champion Dairy Senior Showmanship | Laura Wolff |
Grand Champion Dairy Intermediate Showmanship | Mason Cieliak |
Reserve Champion Dairy Intermediate Showmanship | Dalton Will |
Grand Champion Dairy Junior Showmanship | Brody Will |
Reserve Champion Dairy Junior Showmanship | Alexis VanDyke |
Grand Champion Overall Dairy Female | Gage Wendling |
Reserve Champion Overall Dairy Female | Mason Cieliak |
Grand Champion Junior Dairy Female | Gage Wendling |
Reserve Champion Junior Dair Female | Gage Wendling |
All Other Breeds Senior Champion | Samuel Vonderheide |
All Other Breeds Senior Reserve Champion | Laura Wolff |
All Other Breeds Junior Champion | Laura Wolff |
All Other Breeds Junior Reserve Champion | Samuel Vonderheide |
Pygmy Goat Show:
Class | Winner |
Grand Champion Pygmy Goat Doe | Mackenzie Nelson |
Reserve Champion Pygmy Goat Doe | Colton Nelson |
Grand Champion Pygmy Goat Wether | Colton Nelson |
Reserve Champion Pygmy Goat Wether | Tayten Walker |
Grand Champion Pygmy Goat Senior Showmanship | Mackenzie Nelson |
Reserve Champion Pygmy Goat Senior Showmanship | Tayten Walker |
Grand Champion Pygmy Goat Intermediate Showmanship | Colton Nelson |
Reserve Champion Pygmy Goat Intermediate Showmanship | Taylor Richardson |
Grand Champion Pygmy Goat Junior Showmanship | Dayton Tabbert |
Reserve Champion Pygmy Goat Junior Showmanship | Colby Haynes |
Sheep Show:
Class | Winner |
Grand Champion Ewe | Shelby Siemer |
Reserve Champion Ewe | Dustin Beckman |
Grand Champion Ram | Ty Ohnesorge |
Reserve Champion Ram | Alexis Hetzer |
Champion Crossbred Ewe | Shelby Siemer |
Reserve Champion Crossbred Ewe | Laura Lidy |
Grand Champion Sheep Senior Showmanship | Leah Brummer |
Reserve Champion Sheep Senior Showmanship | Shelby Siemer |
Grand Champion Sheep Intermediate Showmanship | Laura Lidy |
Reserve Champion Sheep Intermediate Showmanship | Andrew Lidy |
Grand Champion Sheep Junior Showmanship | Ruby Stuckemeyer |
Reserve Champion Sheep Junior Showmanship | Sara Zumbahlen |
Grand Champion Market Lamb | Allyssa Boerngen |
Reserve Champion Market Lamb | Andrew Wente |
Champion Market Lamb Rate of Grain | Ann Zumbahlen |
Reserve Champion Market Lamb Rate of Grain | Allyssa Boerngen |
2016 Effingham County 4-H Horse Show Winners
2016 Effingham County 4-H Llama Show Winners
2016 Effingham County 4-H Cat Show Winners
2016 Effingham County 4-H Dairy Show Winners
2016 Effingham County 4-H Poultry Show Winners
2016 Effingham County 4-H Pygmy Goat Show Winners
2016 Effingham County 4-H Rabbit Show Winners
2016 Effingham County 4-H Sheep Show Winners
2016 Effingham County 4-H Swine Show Winners