IHSA Girls Basketball Tournaments

Effingham, IL / Effingham Radio
IHSA Girls Basketball Tournaments

IHSA GIRLS CLASS 1A

Arcola Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
(1) Hume (Shiloh) [Coop]  55
Arcola  37
(6) Strasburg (Stewardson-S.) [Coop] 39 Wed 2/8 Martinsville 6 pm
(10) Arcola 44
 Hume (Shiloh) [Coop]  70
 Neoga  47
Thu 2/9 Martinsville 7 pm
(4) Neoga  51
Chrisman  29
(5) Chrisman 55 Wed 2/8 Martinsville 7:30 pm
(12) Martinsville 27
Hume (Shiloh) [Coop] 51
Effingham (St. Anthony)  43
Mon 2/13 Arcola 6 pm
(2) Effingham (St. Anthony)  55
Dieterich  23
(9) Dieterich 59 Wed 2/8 Effingham (St. Anthony) 6 pm
(10) Palestine [Coop] 26
 Effingham (St. Anthony)  37
 Altamont  34
Thu 2/9 Effingham (St. Anthony) 7 pm
(3) Altamont  46
Oblong  35
(6) Oblong 55 Wed 2/8 Effingham (St. Anthony) 7:30 pm
(11) Ramsey [Coop] 20 SECTIONAL CHAMPIONSHIP
 Hume (Shiloh) [Coop] 48
 Centralia (Christ Our Rock Lutheran  55
Thu 2/16 Arcola 7 pm
(1) Centralia (Christ Our Rock Lutheran)  73
Farina (South Central)  16
(7) Sandoval [Coop] 29 Wed 2/8 Sandoval 6 pm
(8) Farina (South Central) 34
 Centralia (Christ Our Rock Lutheran)  75
 Louisville (North Clay) [Coop]  35
Thu 2/9 Sandoval 7 pm
(4) Louisville (North Clay) [Coop]  35
(5) Brownstown [Coop]  27
Wed 2/8 Sandoval 7:30 pm
Centralia (Christ Our Rock Lutheran)  47
Moweaqua (Central A & M)  46
Mon 2/13 Arcola 7:30 pm
(2) Moweaqua (Central A & M)  54
Pawnee  43
(8) Cowden (C.-Herrick) [Coop] 46 Wed 2/8 Bethany (Okaw Valley) 6 pm
(9) Pawnee 54
 Moweaqua (Central A & M)  70
 Bethany (Okaw Valley)  59
Thu 2/9 Bethany (Okaw Valley) 7 pm
(3) Bethany (Okaw Valley)  44
Nokomis  41
(7) Nokomis 51 Wed 2/8 Bethany (Okaw Valley) 7:30 pm
(11) Kincaid (South Fork) [Coop] 42

 

IHSA GIRLS CLASS 2A

Newton Sectional

REGIONAL QUARTERFINALS REGIONAL SEMIFINALS REGIONAL FINALS SECTIONAL SEMIFINALS & FINALS
(1) Marshall  63
 Robinson  28
(9) Robinson 63 Tue 2/7 Marshall 6 pm
(11) Toledo (Cumberland) 21
Mon 2/6 Marshall 7 pm  Marshall  76
 Casey (C.-Westfield  35
Thu 2/9 Marshall 7 pm
(4) Pana (H.S.)  48
(7) Casey (C.-Westfield)  50
Tue 2/7 Marshall 7:30 pm
Marshall  41
Newton  43
Mon 2/13 Newton 6 pm
(2) Newton  37
 Carmi (C.-White County)  36
(7) McLeansboro (Hamilton County) 33 Wed 2/8 Fairfield 6 pm
(8) Carmi (C.-White County) 41
Mon 2/6 Fairfield 6 pm  Newton  53
 Mt. Carmel  48
Thu 2/9 Fairfield 7 pm
(4) Fairfield  21
 Mt. Carmel  35
(6) Mt. Carmel 47 Wed 2/8 Fairfield 7:30 pm
(10) Albion (Edwards County) [Coop] 22 SECTIONAL CHAMPIONSHIP
Mon 2/6 Fairfield 7:30 pm  Newton  50
 Teutopolis  62
Thu 2/16 Newton 7 pm
(1) Teutopolis  49
 Vandalia  31
(9) Vandalia 59 Tue 2/7 Teutopolis 6 pm
(11) Bridgeport (Red Hill) 42
Mon 2/6 Teutopolis 7 pm  Teutopolis  76
 Lawrenceville  65
Thu 2/9 Teutopolis 7 pm
(3) Flora  43
(5) Lawrenceville  51
Tue 2/7 Teutopolis 7:30 pm
Teutopolis  53
Tuscola  42
Mon 2/13 Newton 7:30 pm
(2) Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond)  52
 Villa Grove [Coop]  30
(6) Villa Grove [Coop] 45 Wed 2/8 Sullivan 6 pm
(8) Macon (Meridian) 34
Mon 2/6 Sullivan 6 pm  Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond)  43
 Tuscola  45
Thu 2/9 Sullivan 7 pm
(3) Tuscola  37
 Sullivan  30
(5) Sullivan 48 Wed 2/8 Sullivan 7:30 pm
(10) Shelbyville 15
Mon 2/6 Sullivan 7:30 pm

Download the free Effingham Radio app for music, news, contests and more!