7th and 8th Grade Boys and Girls AA Sectional 38 were held at Effingham High School over the weekend. State Qualifiers are below. AA State Finals are May 20 and 21st in Peoria.
7th Grade Girls 800 Meter
- Megan Garrett- Charleston
7th Grade Girls 1600 Meter
- Megan Garrett- Charleston
7th Grade Girls 4 X 200 Meter Relay
- Charleston- (Hannah Buescher, Reagan McGahey, Mariah Weiss, Hannah Harpster)
7th Grade Girls 4 X 400 Meter Relay
- Charleston- (Hannah Buescher, Megan Garrett, Grace Spoonhour, Mariah Weiss)
7th Grade Girls Pole Vault
- Gabrielle Spain- Shelbyville Moulton
- Mallory Stone- Teutopolis
7th Grade Girls Long Jump
- Alexia Petty- Lawrenceville Parkview
- Ana Rodriguez- Newton Jasper County
7th Grade Girls Shot Put
- Emma Hardiek- Effingham JHS
- Chloe Britton- Lawrenceville Parkview
- Marissa Miller- Effingham JHS
7th Grade Girls Discus
- Chloe Britton- Lawrenceville Parkview
8th Grade Girls 800 Meter
- Sarah Isaf- Paris Mayo
8th Grade Girls Pole Vault
- Carson Beyers- Shelbyville Moulton
8th Grade Girls Long Jump
- Kaitlyn Mathews- Paris Mayo
8th Grade Girls Shot Put
- Claire Bushur- Teutopolis
- Jayde Seitzinger- Lawrenceville Parkview
8th Grade Girls Discus
- Jayley Akers- Lawrenceville Parkview
- Olivia Durbin- Shelbyville Moulton
- Jayde Seitzinger- Lawrenceville Parkview
7th Grade Boys 400 Meters
- Blaine Murray- Newton Jasper County
7th Grade Boys 1600 Meters
- Ethan Weidner- Teutopolis
- Elliott Veenstra- Robinson Nuttall
7th Grade Boys 4 X 100 Meter Relay
- Charleston- (Blake Garrett, Cade Landrus, Sam Schuette, Brayden Rennels)
7th Grade Boys 4 X 400 Meter Relay
- Charleston- (Kaiden Bowersock, Blake Garrett, Cade Landrus, Sam Schuette)
- Teutopolis- (Evan Addis, Joradan Hardiek, Justin Hardiek, Kolten Koester)
- Marshall JHS- (Michael Pruiett, Lance Rees, Frank Robinson, Aaron Sisson)
7th Grade Boys High Jump
- Evan Addis- Teutopolis
- Frank Robinson- Marshall JHS
7th Grade Boys Pole Vault
- Trace Foster- Lawrenceville Parkview
- Max Beyers- Shelbyville Moulton
7th Grade Boys Long Jump
- Tristen Duncan- Effingham
7th Grade Boys Shot Put
- Dylan Overbeck- Teutopolis
- Matthew Deters- Teutopolis
- Drew Matheny- Charleston
7th Grade Boys Discus Throw
- Tristen Elkin- Effingham JHS
- Lance Rees- Marshall JHS
- Ben Hess- Charleston
- Avery Howard- Newton Jasper Co
8th Grade Boys 200 Meters
- Kentrell Beck- Shelbyville Moulton
8th Grade Boys 110 Meter Hurdles
- John Siverly- Marshall JHS
8th Grade Boys 4 X 100 Meter Relay
- Shelbyville Moulton- (Kentrell Beck, Cole Danneberger, Brayden Lynch, Braydon Smith)
- Paris Mayo- (Gage Comstock, Coy Landrum, Samuel Mays, Alexander Brock)
8th Grade Boys 4 X 400 Meter Relay
- Effingham JHS- (Logan Arend, Clayton Cramsey, Cameron Kalber, Zeel Patel)
8th Grade Boys High Jump
- Landon Roy- Robinson Nuttall
8th Grade Boys Shot Put
- Grant Mose- Shelbyville Moulton
- Ethan Harper- Marshall JHS
- Logan Brown- Effingham JHS
8th Grade Boys Discus Throw
- Lane Harrell- Charleston
- Caden Daugherty- Lawrenceville Parkview
- Ian Hill- Sullivan